Knjižnica OŠ Šmihel 07 393 51 25
 

Bralna značka in domače branje

BRALNA ZNAČKA                 2017 /2018        OŠ Šmihel

 

začetek branja: 17. september – dan zlatih knjig

zaključek branja: 2. april – mednarodni dan knjig za otroke

 

Priporočilni seznam knjig

  1. razred:

Janja Vidmar: Debeluška, Kebarie

Brian Falkner: To je res pravo

Ivan Sivec: Zadnji mega žur, Noč po mega žuru

Fabio Geda: V morju so krokodili

John Green: Krive so zvezde, Kdo si Aljska?

Anita Davies: Poletno sanjarjenje

Matjaž Pikalo: Vrtnar na jezeru

Sally-Ann, Partridge: Črna zanka

John Boyne: Upor na ladji Bounty

Dim Zupan: Leteči mački

Antoine de Saint Exupéry: Mali princ

Mojca Gubanc: Nogometno srce

Gleizman, Morris: Nekoč, Tedaj, Potem

Luca Caioli: Messi: Resnična zgodba o fantu, ki je postal legenda

katerakoli knjiga

PESMI

Ivan Minatti, Barbara Gregorič Gorenc (Skriti grafiti), Pesmi štirih

 

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 5 knjig iz priporočilnega seznama in se nauči 3 pesmi po izbiri.

 

DOMAČE BRANJE

  1. Lewis Carriol: Aličine dogodivščine v čudežni deželi (Cankarjevo tekmovanje)
  2. Evald Flisar: Alica v nori deželi (Cankarjevo tekmovanje)
  3. Vinko Möderndorfer: Kit na plaži
  4. Ivan Cankar: Moje življenje

 

 8. razred:

  1. Nataša Konc Lorenzutti: Avtobus ob treh
  2. David Williams: Babica barabica
  3. Branka Jurca: Ko zorijo jagode
  4. Jack London: knjiga po izbiri
  5. James Oliver Curwood: Kazan, volčji pes
  6. Maria Gripe: Hrošč leti v somraku
  7. Dušan Čater: Pojdi z mano
  8. Majda Koren: Julija je zaljubljena lol
  9. Feri Lainšček: Ajša Najša
  10. Mary Hooper: Prva ljubezen
  11. Ivan Sivec: Netopir brez kril
  12. Sue Townsend: Skrivni dnevnik Jadrana Krta
  13. Slavko Pregl: Spričevalo
  14. Igor Karlovšek: Gimnazijec
  15. katerakoli knjiga

 

PESMI

Vinko Moderndorfer, Niko Grafenauer, Barbara Gregorič Gorenc (Tri pike)

 

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 5 knjig iz priporočilnega seznama in se nauči 3 pesmi po izbiri.

DOMAČE BRANJE

  1. Lewis Carriol: Aličine dogodivščine v čudežni deželi (Cankarjevo tekmovanje)
  2. Evald Flisar: Alica v nori deželi (Cankarjevo tekmovanje)
  3. France Prešeren: Poezije
  4. Vinko Möderndorfer: Kot v filmu

 

  1. razred:
  1. Miha Mate: Bosopeta druščina in Kurja vojska
  2. Smiljan Rozman: Ta glavna Urša
  3. Eric Knight: Lassie se vrača
  4. Vitka Kolar: Dobro jutro, živali
  5. Joachim Friedrich: Internet in pomfrit
  6. Anton Ingolič: Deček z dvema imenoma, Potopljena galeja
  7. Ivan Sivec: Čarobna violina, Beli mušketir

8. Anna Woltz: Nenavaden teden s Tesso

  1. Fran Milčinski: Skavt Peter
  2. Eduard Petruška: Stare grške bajke
  3. Nejka Omahen: Silvija, Dež
  4. Janez Jalen: Bobri
  5. Daniel Defoe: Robinson Crusoe
  6. katerakoli knjiga

 

PESMI

Tone Pavček, Neža Maurer, Barbara Gregorič Gorenc (Trenutki občutki)

 

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 5 knjig iz priporočilnega seznama in se nauči 3 pesmi.

 

DOMAČE BRANJE

  1. 1.     Feri Lainšček: Velecirkus Argo
  2. Roald Dahl: Matilda
  1. Janez Trdina: Bajke in povesti o Gorjancih
  2. Miha Mazzini: Zvezde vabijo

 

  1. razred:
  1. Ivan Sivec: Vlomilci delajo poleti, Božični studenec
  2. Astrid Lindgren: Brata Levjesrčna, Erazem in potepuh
  3. Bogdan Novak: Lovci na petardarje
  4. Angelo Crkevnik: Ovčar Runo
  5. Roald Dahl: Čarovnice
  6. Mojca Rudolf: Kje je Jure?
  7. Slavo Pregl: Zakaj ima babica dve palici
  8. Majda Koren: Bert v slikarski šoli
  9. Ivona Brezinova: Bombonček za dedija Edija
  10. Tone Seliškar: Bratovščina Sinjega galeba
  11. Bogdan Novak: knjiga iz zbirke Zvesti prijatelji
  12. Primož Suhodolčan: Košarkar naj bo!, Ranta vrača udarec
  13. Tone Partljič: Maša in Tjaša
  14.  knjiga po izbiri (npr. stripi, znanstvena fantastika)

 

PESMI

Boris A. Novak, Bogdan Novak (Jaz sem blazno vate), Franjo Frančič (Imej se rad), Barbara Gregorič Gorenc (Z roko v roki)

 

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 4 knjige iz priporočilnega seznama in se nauči 3 pesmi.

 

DOMAČE BRANJE

  1. Feri Lainšček: Velecirkus Argo
  2. Roald Dahl: Matilda
  3. France Bevk: Pastirci
  4. Bogdan Novak: Grajski strah

 

 5. razred:

  1. Nataša Mrvar: Špeline norčije
  2. Primož Suhodolčan: Kolesar naj bo!
  3. Nataša Konc Lorenzutti: Društvo starejših bratov
  4. Enid BLYTON: knjiga iz zbirka PET PRIJATELJEV
  5. Ivan Sivec: Ljubezen za eno poletje
  6. Bližnje srečanje z medvedko Pepco
  7. Uwe Timm: Dirkalni pujs Rudi Rilec
  8. Dim Zupan: Modri kamen modrosti
  9. Feri Lainšček: Mislice
  10. Simon Francesca: Grozni Gašper …
  11. knjiga po izbiri

 

PESNIŠKA ZBIRKA

  1. Tone Pavček: pesniška zbirka po izbiri

 

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 3 knjige iz priporočilnega seznama in se nauči 3 pesmi.

 

DOMAČE BRANJE

  1. Miha Mate: Babica v supergah
  2. Verica Šenica Pavletič: Škratovo mesto
  3. Josip Vandot: Kekec na hudi poti, Kekec na volčji sledi, Kekec nad samotnim breznom

 

 

  1. razred

 

ZGODBE

  1. Ivanka Mestnik:  Kara
  2. Christine Nostlinger: Mini …
  3. Kajetan Kovič: Moj prijatelj Piki Jakob
  4. Babica pripoveduje (slovenske ljudske pravljice)
  5. Janja Vidmar: Matica je strah, Matic prespi pri prijatelju, Matic je kaznovan
  6. Astrid Lindgren: Ronja, razbojniška hči
  7. Dim Zupan: Hektor in male ljubezni, Hektor in velika avantura
  8. Desa Muck: Čudežna bolha Megi
  9. Andrej Rozman Roza: Gospod Filodendron
  10. Berta Golob: Kje je sreča doma?
  11. knjiga po izbiri

 

PESNIŠKA ZBIRKA

Vesna Pečaver: Zlati grad ali

Feri Lainšček: Cicibanija

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 3 knjige iz priporočilnega seznama

in se nauči 3 pesmi.

 

DOMAČE BRANJE

  1. Peter Svetina: Kako zorijo ježevci
  2. France Bevk: Lukec in njegov škorec
  3. Vid Pečjak: Drejček in trije Marsovčki

 

3.razred

  1. Slovenska ljudska pravljica: Zdravilno jabolko
  2. Dragotin Kette: Šivilja in škarjice
  3. Muck, Desa: Anica in …
  4. Max Velthujs: Žabec in tujec
  5. Janja Vidmar: Kekec iz 2. b
  6. Michael Forman: Zmagoviti gol
  7. Eveline Hasler: Mesto cvetja
  8. Tatjana Kokalj: Zajec Emil na počitnicah
  9. Dušan Čater: Peter Klepec
  10. Elzbieta: Tomi in Maša
  11. Primož Suhodolčan: knjiga iz zbirke Pozor! Pravljice
  12. katerakoli knjiga

pesmi

Srečko Kosovel: Zlati zvončki

 

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 3 knjige iz priporočilnega seznama in se nauči 3 pesmi.

 

DOMAČE BRANJE

Leopold Suhodolčan: Krojaček Hlaček

Ela Peroci: Moj dežnik je lahko balon

Svetlana Makarovič: Sapramiška

 

2.razred

  1. TATJANA KOKALJ: HOČEM BRATI
  2. ANJA ŠTEFAN: ČRMLJ IN PIŠČALKA
  3. SALLY GRINDLEY: SI ŠE MOJ PRIJATELJ ?
  4. POLONCA KOVAČ: MALI MEDO
  5. LEOPOLD SUHODLČAN: 7 NAGAJIVIH
  6. FRANČKOVA KOLESARSKA ČELADA
  7. FRANČEK RADA POMAGA
  8. FRANČEK IGRA HOKEJ
  9. GRIMMOVA PRAVLJICA PO IZBIRI
  10. SVETLANA MAKAROVIČ: POD MEDVEDOVIM DEŽNIKOM
  11. GENECHTEN: UHLJI TAKŠNI IN DRUGAČNI

RIK IN PRIJATELJI

RIK IN ANI

RIK SE NE BOJI

  1. KATERAKOLI KNJIGA

PESMICE:

  1. ŽUPANČIČ: MEHURČKI

 

Učenec opravi bralno značko, ko prebere 3 knjige iz priporočilnega seznama in se nauči 3 pesmi.

 

DOMAČE BRANJE

  1. Vegri: JURE KVAK KVAK
  2. ZLATO KRALJA MATJAŽA, slovenska ljudska pravljica
  3. Krempl: RACMAN IN KNJIGA

 

 Torbica s knjigo

 

  1. razred

Učenec si v šolski knjižnici izbere knjigo  in jo odnese domov v torbici, ki je namenjena za branje. Doma knjigo skupaj s starši prebere, v »Ostržka« ilustrira pravljico in torbico po treh dneh vrne v šolo. V šoli pravljico obnovi. Učenec opravi bralno značko, ko  prebere tri knjige in jih tudi ilustrira. Za opravljeno bralno značko prejme priznanje.

 

DOMAČE BRANJE

  1. Fran Levstik: Kdo je napravil Vidku srajčico
  1. Vida Brest: Prodajamo za gumbe
  1. Jacob Grimm: Zvezdni tolarji